top of page

NASTAVENÍ MYSLI NA VÍTĚZSTVÍ

Pokud tě něco opravdu baví, často ztratíš pojem o čase během činnosti, nevnímáš svět kolem a naplno děláš to, co tě baví. Tento stav je označován výrazem flow, kdy jsi plně v přítomném okamžiku a vědomě se soustředíš na to, co děláš. Ale to je dnes docela těžké, jelikož je kolem tebe spousta informačního šumu. 

 

Každou chvíli tě něco rozptyluje, ať už je to zpráva na Messengeru, zkontrolování lajků na Instagramu nebo bezmyšlenkovité projíždění Snapchatu, timeline na Facebooku. To vše na tebe po celý den společně s dalšími faktory působí a odvádí pozornost od důležitých věcí, jako je soustavná práce na tvých snech. Výsledným produktem takového jednání je roztěkanost. Pokud jsi hlavou na několika místech současně, nemůžeš být na jednom místě přítomně a stoprocentně.

 

Nastavení mysli se týká jekékoliv činnosti a sportu. Sednutí na kolo a jízda s vědomím, že máš před sebou ještě 180 kilometrů a potom celý maratón je demotivující, ale musíš se umět motivovat, musíš si tu trať rozdělit na menší úseky a povzbuzovat se po absolvování každého miniúseku, nesmíš nechat ten hlas v tvojí hlavě dovolit pochybovat, že to zvládneš. 

 

Nastavení mysli je u drtivé většiny profesionálních sportovců na vysoké úrovni. V období před zápasem se mentálně připravují pomocí vizualizací, kdy si představují průběh zápasu a problematické momenty, což jim usnadňuje zvládnutí skutečného zápasu. 

 

Pohánět je může i touha být lepší než ostatní. Když přijdou těžké chvíle, pomocí vzpomínek a pocitů euforie z minulých vítězství, sami sebe přesvědčí, že ještě nejsou s fyzickými silami na dně.

 

 

Posílení psychiky

 

Neustálá práce na sobě

Velký krok je tvořen dílčími krůčky. Každý krůček je reprezentován jedním tréninkem, splněnou zkouškou nebo výhrou v zápase. Už jen fakt, že si udržíš tréninkový plán, tě posouvá k úspěchu.

 

Zbavení se pochybností a získání sebedůvěry

Sebedůvěru lze získat tím, že děláš vše pro to, abys uspěl a tvůj dílčí a celkový úspěch tě utvrdil v tom, že jsi dobrý a posílíš tak své sebevědomí. Vše, co potřebuješ k úspěšnému životnímu naplnění, již máš v podobě bystré hlavy a srdce bojovníka, který se nezlomí z porážek, ale poučí se z nich a bude silnější než předtím.

 

Uvědomění si čím chceš být a proč to děláš

Tím, že si budeš uvědomovat fakt, proč trénuješ, studuješ nebo pracuješ tak tvrdě, posílíš své přesvědčení. Budeš mít chuť na sobě pracovat a nevypustit jedinou minutu tréninku nebo zápasu a posunout se o další kousek dál.

 

Mentální trénink

Rozhovory sám se sebou v podobě pozitivního působení na sebe jsou důležitým nástrojem. Místo boje pokládaného již za prohraný si řekni, že na to máš, jsi schopný to zvládnout.

 

Vítězný postoj

Žij plně s vědomím toho, že vyhraješ zápas. Nepřipouštěj si, že existuje možnost prohry, ta neexistuje. Pokud učiníš vše proto, abys byl úspěšný, tak úspěšný budeš!

bottom of page